سه شنبه 19 فروردين 1399 13 شعبان 1441 7 آوریل 2020
تاریخ : يکشنبه 25 آذر 1397
کد 48

معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه : ۵۰ درصد بودجه استانی و ملی مراغه تحقق یافته است.

معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه : ۵۰ درصد بودجه استانی و ملی مراغه تحقق یافته است.

معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه : ۵۰ درصد بودجه استانی و ملی مراغه تحقق یافته است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه ، حمید شکری روز شنبه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه و خبرنگاران مراغه افزود: در سالجاری حدود ۳۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و ۱۴۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای شهرستان تخصیص یافته است.
وی ادامه داد: بیشتر اعتبارات ملی تخصیص یافته امسال برای این شهرستان در زمینه اجرای طرح آزادراه مراغه – هشترود بوده است.
وی اضافه کرد: اعتبارات سال ۹۸ این شهرستان نیز توسط هیات دولت تدوین شده و برای تصویب تقدیم مجلس شده که البته رقم آن مشخص نیست.
شکری گفت: حمایت از سرمایه گذاری، ایجاد رونق تولید و اشتغال و رفع دغدغه ها و مطالبات مردم رسالت مدیران دستگاه هاست.
وی همچنین با بیان اینکه ثبات مدیریتی زمینه ساز توسعه پایدار است گفت: ملاک اصلی در تغییرات احتمالی در ادارات براساس توانایی، کارآیی و نیز همسویی با برنامه های دولت تدبیر و امید است.
**
آزادراه مراغه – هشترود ، ورزشگاه پنج هزار نفری و احیای رصدخانه طرح های بزرگ عمرانی مراغه
معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه با اشاره به اولویت های عمرانی این شهرستان گفت: سه طرح بزرگ آزادراه مراغه – هشترود، ورزشگاه پنج هزار نفری و احیای رصدخانه تاریخی این شهرستان مهم ترین طرح های عمرانی پیش روی این شهرستان است.
شکری افزود: هم اکنون روند اجرای طرح بزرگ آزادراه مراغه – هشترود با سرعت در حال اجرا بوده و بودجه مورد نیاز برای تداوم عملیات ساخت آن تخصیص یافته است.
وی ادامه داد: براساس پیش بینی های انجام شده قرار بود ۲۶ کیلومتر از این آزادراه آسفالت ریزی شود که به دلیل برودت هوا و نیز عدم تخصیص به موقع قیر مورد نیاز، به فصل کاری بعد موکول شد.
وی اضافه کرد: همچنین در راستای بهسازی جاده فعلی مراغه – هشترود بخشی از این جاده روکش آسفالت شده و با شروع فصل کاری عملیات بهسازی این جاده ادامه می یابد.
شکری گفت: با توجه به نیاز بودجه ای برای تکمیل ورزشگاه پنج هزار نفری مراغه، با مساعدت اداره کل ورزش و جوانان و پیگیری های مسئولان شهرستانی، سه میلیارد تومان اعتبار برای این منظور تخصیص یافته که پیش بینی می شود بخشی از این طرح ورزشی ملی تا چهار ماه آینده به بهره برداری برسد.
وی با اشاره به اجرای طرح احیای رصدخانه تاریخی مراغه نیز افزود: با توافق انجام شده، حدود ۲۶ هکتار از اراضی این طرح تاریخی در اختیار میراث فرهنگی و شهرداری قرار می گیرد.
**
رفع موانع تولید و رونق اقتصادی اولویت فرمانداری برای اشتغالزایی است
فرماندار مراغه با اشاره به برگزاری جلسات ویژه رفع موانع تولید در این شهرستان گفت: رفع موانع تولید و رونق اقتصادی رویکرد اصلی دولت در زمینه صنعت و اشتغال است که در این شهرستان نیز دنبال می شود.
وی افزود: در این راستا و برای رونق بخش تولیدی، مشکلات تمامی واحد ها تولیدی راکد و نیمه فعال این شهرستان احصا شده و در جلسات رفع موانع تولید راهکارهای عملی برای این منظور ارائه شده است.
وی ادامه داد: در طول ۶ ماه گذشته جلسات کارگروه رفع موانع تولید به صورت هفتگی برگزار شده و با وجود عدم همکاری برخی بانک ها، مشکلات این واحدها در حال مرتفع شدن است.
وی با اشاره به مکان یابی برای منطقه ویژه اقتصادی اضافه کرد: هم اکنون با رایزنی های انجام شده با دستگاه های اجرایی و خدمات رسان، زمین مناسب برای این منظور مشخص شده و در حال مذاکره برای خرید این زمین هستیم.
**
توسعه زیرساخت های حمل و نقل زمینه ساز توسعه شهرستان است
فرماندار مراغه با اشاره به ظرفیت های مناسب حمل و نقل ریلی و نیز وجود فرودگاه سهند گفت: توجه به زیرساخت های حمل و نقل زمینه ساز توسعه شهرستان در زمینه های اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.
شکری با اشاره به وضعیت فرودگاه سهند افزود: متاسفانه راه اندازی پروازهای این فرودگاه به ابزاری تبلیغاتی برای عده ای تبدیل شده اما همچنان به دلیل برخی مشکلات پروازهای این فرودگاه تعطیل است.
وی ادامه داد: یکی از شرکت های هواپیمایی به عنوان شرکت مسافری فعال در این فرودگاه به بهانه راه اندازی پروازها وام کلانی دریافت کرده اما اقدام مناسبی برای برقراری پرواز انجام نداده است.
شکری با بیان اینکه عدم برقراری پروازها از این فرودگاه نقص فنی هواپیما عنوان می شود اضافه کرد: توافقاتی با یکی از شرکت ها صورت گرفته تا پروازهای روزانه را از این فرودگاه انجام دهد.
وی با اشاره به وضعیت قطارهای مسافری مراغه افزود: کاهش قطارهای این شهرستان به دلیل عدم استاندارد بودن در حال بررسی و پیگیری است.
وی اضافه کرد: با توجه به راه اندازی قطار در مسیر ارومیه – مراغه، ایجاد جایگزین برای قطار این شهرستان در این مسیر از مطالبات مردمی بوده که در دیدار با مسوولان راه آهن کشور پیگیری شده و به زودی تحقق خواهد یافت.
**
لزوم صیانت از آثار تاریخی در کنار حمایت از سرمایه گذاری در بخش گردشگری
فرماندار مراغه با اشاره به ظرفیت های بالای مراغه در بخش گردشگری گفت: در کنار صیانت از آثار تاریخی و میراث ماندگار فرهنگی، از سرمایه گذاری در این بخش نیز حمایت می شود.
شکری افزود: میراث فرهنگی شناسنامه و هویت فرهنگی و اجتماعی مردم این خطه بوده و براین اساس دستگاه های متولی امر موظف به حفاظت از این آثار هستند.
وی ادامه داد: متاسفانه در سال های اخیر عدم مدیریت مناسب و وجود مباحث و مسائل حاشیه ای و انحرافی زمینه ساز عدم پیشرفت این شهرستان در حوزه گردشگری شده است.
وی با اشاره به مشکلات موجود ردر طرح بهسازی محوطه برج های تاریخی کبود و مدور مراغه اضافه کرد: در اجرای این طرح در سال های گذشته قصورهایی انجام شده لیکن براساس تفاهم نامه های امضا شده، پیمانکار موظف به اجرای کارهای عمرانی براساس طرح حفاظت از این آثار تاریخی شده است.
وی گفت: موضوع برج های تاریخی این شهرستان قبل از اینکه صیانت از این آثار تاریخی باشد، تبدیل به موضوعی بین طرفین، شخصی و حیثیتی شده که این امر زمینه ساز بروز حاشیه در اجرای این طرح شده است.
وی افزود: حفاظت از آثار تاریخی نباید منحصر به برج های تاریخی این شهرستان باشد بلکه آثار تاریخی فاخری چون معبد مهر و رصدخانه نیز مورد توجه قرار گیرد.
شکری اضافه کرد: توسعه زیرساخت های گردشگری با حمایت از سرمایه گذرای بخش خصوصی ممکن خواهد بود که در این زمینه گام های مناسبی به ویژه در منطقه گردشگری سدعلویان برداشته شده است.
در این نشست مشکلات و مطالبات مردمی در اجرای طرح مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 25 آذر 1397
  • توسط کاربر روابط عمومی مراغه