سه شنبه 19 فروردين 1399 13 شعبان 1441 7 آوریل 2020
تاریخ : سه شنبه 27 آذر 1397
کد 51

شکری معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه : سالانه ۵۰ هزار تن سیب در مراغه دورریز می شود.

شکری معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه : سالانه ۵۰ هزار تن سیب در مراغه دورریز می شود.

شکری معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان مراغه : سالانه ۵۰ هزار تن سیب در مراغه دورریز می شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه ؛ حمید شکری روز دوشنبه در جشنواره سیب و خشکبار مراغه اظهار داشت: توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی، علاوه بر جلوگیری از هدررفت این محصولات به رونق اقتصادی و تولیدی در منطقه و شهرستان کمک می کند.
وی با اشاره به ظرفیت های کشاورزی این شهرستان گفت: تولید سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن محصول باغی نشان دهنده ظرفیت های بزرگ اقتصادی این بخش است که باید مورد توجه قرار گیرد.
شکری اضافه کرد: تلفیق بخش کشاورزی با بخش گردشگری و بهره گیری از ظرفیت های این دو بخش، زمینه را برای جذب گردشگر و سرمایه گذار و در نتیجه رونق تولید و اشتغال فراهم می کند.
معاون تولیدات باغی و گیاهی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این جشنواره با اشاره به میانگین بالای تولید سیب در مراغه گفت: متوسط برداشت سیب در باغات این شهرستان ۲۶ تن در هر هکتار است.
ایوب ایرانیفام افزود: این میزان تولید در مقایسه با متوسط استانی که ۲۰ تن در هرهکتار است قابل توجه بوده و نشان دهنده بازده بالای محصولات کشاورزی در باغات این شهرستان است.
وی ادامه داد: از ۱۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی ۱۱۰ هزار هکتار به باغات بارده و بهره ور اختصاص دارد و از این میزان ۳۵ هزار هکتار باغات سیب است.
ایرانیفام اضافه کرد: مراغه به عنوان قطب محصولات باغی استان ۲۱ هزار هکتار باغات دارد که ۵۰ درصد آن را باغات سیب به خود اختصاص داده و سالانه به صورت میانگین ۲۲۰ هزار تن سیب برداشت می شود.
وی گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی مراغه، این شهرستان از اراضی مستعدی برای تولید محصول سیب با کیفیت برخوردار بوده که شهرت جهانی دارد.
ایرانیفام با اشاره به ظرفیت های این شهرستان در تولید سیب و خشکبار افزود: محصولات تولید شده در این شهرستان از برندهای معروف کشوری در زمینه تولیدات کشاورزی بوده و زمینه مساعدی برای سرمایه گذاری دارند.
وی همچنین با اشاره به محدود بودن منابع آبی اضافه کرد: با بهره گیری از شیوه های نوین آبیاری و سیستم های آبیاری تحت فشار که مورد حمایت دولت نیز بوده در کنار کاهش مصرف سموم کشاورزی شاهد رشد تولیدات این بخش و حضور فعال در بازارهای بین المللی خواهیم بود.
جشنواره یکروزه سیب و خشکبار مراغه در محل نمایشگاه دائمی این شهرستان دایر است.
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 27 آذر 1397
  • توسط کاربر روابط عمومی مراغه