پرتال استانداری آذربایجان شرقی
تاریخ : شنبه 24 ارديبهشت 1401
کد 775

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه :

عرضه نان لواش‌ در مراغه به زودی به شرایط عادی بر می‌گردد

اسدیان فرماندار ویژه شهرستان مراغه وجود صف‌های طولانی مقابل لواش‌پزی‌ها را ناشی از جو روانی جامعه پس از حذف ارز ترجیحی دانست و گفت: این صف‌ها به زودی کوتاه و شرایط عادی عرضه نان حاکم می‌شود.به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان مراغه ، داود اسدیان روز جمعه در جلسه توجیهی و هم‌اندیشی نانوایی‌های مراغه با تاکید بر اینکه قیمت نان و دارو تا آخر سال افزایش نخواهد یافت، افزود: نانوایان نیز باید به قداست نان توجه داشته باشند و در عرضه درست آن کوتاهی نکنند. 
 

وی همچنین به نانوایان توصیه کرد که حق و حقوق مصرف‌کنندگان را با حساسیت بیشتر مورد توجه قرار دهند و اضافه کرد: برای مشکلات صنفی هم باید راهکار پیدا کنیم زیرا راهکار بدون‌شک کم‌فروشی یا عرضه آرد در بازار آزاد نیست.

فرماندار مراغه با تاکید بر اینکه نظارت در حوزه نان بسیار جدی است، تصریح کرد: بر اساس گزارش‌ها، نشتی آرد در شهرستان وجود دارد و ما نیز از حق و حقوق مردم کوتاه نمی‌آییم و به دنبال مقابله با آن هستیم.

«اسدیان» اضافه کرد: برخی از نانوایان به مقدار سهمیه روزانه پخت نمی‌کنند و نباید این درصد اندک باعث بدنامی همه نانوایان شوند زیرا بیشتر نانوایان به حق و حقوق خود واقف و حساس هستند. 

ماهانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن آرد یارانه‌ای در مراغه توزیع می‌شود

سرپرست غله و خدمات بازرگانی مراغه نیز در این جلسه هم‌اندیشی اظهار داشت: ماهانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن آرد یارانه‌ای در این شهرستان توزیع می‌شود که حدود ۷۵۰ تن آن یارانه‌ای نوع یک و ۷۵۰ تن نیز یارانه‌ای نوع دو است.

«محمد برقی» خطاب به نانوایان این شهرستان افزود: یارانه قابل توجهی با دست شماها به این مردم پرداخت می‌کند و باید در قبال آن متعهد باشید.

نانوایان به حمایت نیاز دارند

«داود نفت‌فروش»، نماینده نانوایان مراغه نیز در این آیین کیفیت خوب نان در این شهرستان و زبانزد بودن آن در سطح استان را یادآوری کرد و افزود: نانوایان به حمایت نیاز دارند و بدون زیاده‌خواهی امیدوارند تا مشکلات این صنف از طریق هم‌اندیشی برطرف شود.

وی به افزایش برخی از قیمت‌ها در سطح جامعه اشاره و بیان کرد: هزینه‌های کارفرمایان در بخش‌های مختلف از جمله دستمزد و بیمه کارگران افزایش یافته است و نانوایان اکنون با مشکل تامین نیروی کار متخصص مواجه هستند.

بیشتر کارگران نانوایی‌ها دوشغله هستند

«اکبر امینی‌»، یکی دیگر از نمایندگان نانوایان مراغه هم در این جلسه توجیحی بیان کرد: نانوایان گاهی نصف یک کارگر ساختمانی دستمزد می‌گیرد و تامین نیروی متخصص مشکل اساسی این صنف در شرایط فعلی است؛ ضمن توجه به اینکه اکنون نیز بیشتر کارگران فعال در نانوایی‌ها دوشغله بوده و نیم دیگر روز را به کارهای مختلفی چون بافت فرش مشغول هستند.

وی همچنین با بیان اینکه وزن چانه در نانوایی‌های مراغه از همه شهرهای آذربایجان‌شرقی بیشتر است، اظهار داشت: با این وجود، قیمت نان در مراغه مطابق با شهرهای دیگر استان بوده و بر همین اساس درآمد و هزینه در این صنف تناسب ندارد. 

توزیع عادلانه آرد مطالبه اصلی نانوایان است

«محمود بلاش‌فام»، یکی دیگر از نمایندگان نانوایان اضافه کرد: علاوه بر مشکلات مربوط به دستمزد و بیمه، تامین نایلون و سایر مواد مصرفی نیز به دلیل افزایش قیمت دشوارتر شده است اما با وجود همه این موارد، توزیع عادلانه آرد مطالبه اصلی نانوایان به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه نانوایان زیر فشار اقتصادی قرار دارند، اضافه کرد: بازرسان گاهی از ابتدا با دید منفی به نانوایان نگاه می‌کنند در صورتی که بیشتر فعالان این صنف زحمتکش و صادق هستند.  

وی همچنین با ابراز گلایه از اینکه بازرسان وزن چانه را به صورت لیزری می‌سنجند، ادامه داد: حمایت از انرژی مصرفی نانوایان نیز جزو درخواست‌های فعالان این بخش است. 

فرماندار مراغه در مورد طرح عادلانه‌سازی یارانه‌ها چه گفت؟

معاون استاندار و فرماندارویژه شهرستان مراغه گفت: دولت طرح اصلاح ارز ترجیحی و عادلانه‌سازی یارانه‌ها را به نفع مردم در دستور کار قرار داد زیرا یارانه‌ها ۶۵ تا ۷۰ درصد انحراف دارد و به جیب مردم نمی‌رود. 

«اسدیان» با تاکید بر اینکه این جراحی اقتصادی روزی باید انجام می‌شد، اضافه کرد: آزادسازی قیمت‌ها و مردمی کردن یارانه‌ها باید در دستور کار قرار می‌گرفت تا مردم کم‌بضاعت بتواند از یارانه‌ها نهایت استفاده را بکند و ۶۰ درصد هزینه هایشان با آن پوشش داده شود.

وی اجرای این طرح در سال اول دولت سیزدهم را قابل تحسین دانست و افزود: آرد، نهاده‌های دامی و روغن تحت تاثیر جنگ روسیه و اوکراین در کل دنیا با کمبود مواجه شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین حد خود رسیده است؛ بر همین اساس اجرای این طرح در چنین شرایطی قابل تحسین است.  

وی با بیان اینکه دولت ۱۵.۵ میلیارد دلار یارانه پرداخت می‌کرد و مردم کم‌بضاعت بهره چندانی از این یارانه نمی‌بردند، افزود: اعتدال‌بخشی به بازار عرضه و تقاضا کمی زمانبر خواهد بود و حتی ممکن است تا چند سال پس از اتمام جنگ روسیه و اوکراین نیز به طول بیانجامد اما در نهایت سود اصلی اجرای طرح عادلانه‌سازی یارانه‌ها به جیب مردم کم‌بضاعت خواهد رفت.

وی همچنین به آزادسازی قیمت مرغ، روغن، تخم‌مرغ و لبنیات از روز گذشته اشاره و بیان کرد: احتکار این کالاها پس از آزادسازی قیمت‌ها بی‌انصافی به همنوعان است و با آن به شدت برخورد می‌شود. 

به گفته وی بیشترین افزایش قیمت در روغن وجود دارد و نرخ دیگر مواد غذایی نیز به بهانه آن نباید افزایش یابد؛ ضمن توجه به اینکه قیمت‌ها بر اساس اعلام کارگروه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تعیین می‌شود.

وی طرح اصلاح ارز ترجیحی و عادلانه‌سازی یارانه‌ها را مهم و مورد نیاز جامعه عنوان کرد و ادامه داد: تمام جریان‌های سیاسی و اقتصادی در مورد اجرای آن اجماع دارند زیرا دست واسطه‌ها کوتاه شده و یارانه به حساب مردم واریز می‌شود.

فرماندار مراغه به تاثیر اجرای این طرح در اقتصادی کشور نیز اشاره کرد و افزود: از این پس شاهد رقابت بخش خصوصی در اقتصاد خواهیم بود و بر همین اساس نیز از آن به عنوان جراحی اقتصادی کشور یاد می‌شود. 

«اسدیان» همچنین قیمت‌های جدید کالاها را بر اساس یک نمودار برای یک خانواده دونفری دهک چهارم به بالا تجزیه و تحلیل کرد و افزود: یارانه دریافتی در دهک‌های پایین بیشتر از افزایش قیمت کالاهای اساسی بوده و در دهک‌های بالا نیز تا حدودی سربه‌سر است.

در این آیین تعدادی از نانوایان این شهرستان از جمله غیاث ابراهیمی، داود نفت‌فروش، غلامحسین رزمی، میرسادات حسینی، بیت‌الله نادری، واحد پورعزیز، اکبر امینی، عبدالله وحیدی، کمال نادری و رضا علیزاده مورد قدردانی قرار گرفتند و هدایایی نیز به رسم یادبود به آنان اهدا شد. 

فرماندار: عرضه نان لواش‌ در مراغه به زودی به شرایط عادی بر می‌گردد  

رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد تنظیم بازار که در روز جاری برگزار شد نیز تاکید کرد که تمام رسالت و هدف اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، برقراری عدالت اقتصادی در کشور است و وزارت رفاه با همکاری سایر دستگاه‌های مربوطه با شاخص‌های دقیق، استحقاق افراد را احراز کنند و مراقب باشند در حق کسی اجحاف نشود.

  • نوشته شده
  • در شنبه 24 ارديبهشت 1401
  • توسط کاربر روابط عمومی مراغه